Wystawa wirtualna realizowana jest w ramach projektu Przywracanie pamięci pokoleń realizowana jest pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Zadaniem naszym jest prowadzenie badań nad postacią E.M.Andriollego który związany jest z Mińskiem Mazowieckim oraz jest patronem Liceum Plastycznego im.E.M.Andriollego w Mińsku Mazowieckim. Przedstawiamy wystawę Powstaniec, zesłaniec, artysta: Elwiro Michał Andriolli (1836-1893), którego ilustracje można znaleźć w wielu wybitnych dziełach literatury polskiej oraz zagranicznej. Dziedzictwem Andriollego jest także styl architektoniczny świdermajer.
Efektem końcowym badań jest przedstawienie rezultatów w formie wystawy wirtualnej, opartej na samodzielnie uzyskanych materiałach (dokumentach, fotografiach, wywiadach) pochodzących z różnych źródeł, w tym także prywatnych, wcześniej nie publikowanych.
Nasz zespół prezentuje wyniki swoich badań w indywidualnej wystawie wirtualnej oraz w skondensowanej formie wystawy planszowej, prezentowanej na konferencji. W trakcie realizacji projektu poznajemy zasady korzystania z profesjonalnych źródeł internetowych, takich jak regionalne biblioteki cyfrowe, Narodowe Archiwum Cyfrowe, Biblioteka Kolekcji Prywatnych, Europeana itp. Zapoznajemy się z zasadami i techniką dygitalizacji dokumentów, które są wykorzystane na wystawie. Wykonujemy też, gdy to możliwe, własne zdjęcia, tworzymy krótkie filmy. Wystawa wirtualna tworzona jest z użyciem oprogramowania MOVIO, zaprojektowanego w ramach europejskiego projektu AthenaPlus, w którym brało udział Międzynarodowe Centrum Zarządzania Informacją. Zadanie rozwija wiele kompetencji, uzdolnień akademickich, zarówno z zakresu przedmiotów humanistycznych, jak i wykorzystania nowoczesnych technologii informacyjnych, umożliwia również rozwój zmysłu estetycznego i umiejętności komponowania obrazu.
Projekt dofinansowany jest przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach Programu wspierania rozwoju uczniów wybitnie uzdolnionych.