Sytuacja polityczna w Rosji 1917 roku
Od początku 1917 r. w Rosji miejsce miały liczne strajki, manifestacje i starcia zbrojne ludności, występującej przeciwko wojnie i katastrofalnej sytuacji żywnościowej w kraju. Doprowadziło to do wybuchu dwóch rewolucji: lutowej i październikowej. Pierwsza miała miejsce 22 lutego. Skutkiem rewolucji lutowej była abdykacja cara Mikołaja II oraz przeistoczenie się Rosji w republikę. Jednak nastroje społeczne po tym wydarzeniu nie uległy poprawie. Stworzyło to idealną sytuację dla bolszewików, którzy w nocy z 25 na 26 pażdziernika dokonali zrywu pod przywództwem Lenina, który chciał przejąć władzę w Rosji. Po przejęciu władzy przez bolszewików w Rosji ogłosili oni dekret o pokoju i nacjonalizacji ziemi, który znosił wszelką własność prywatną. Po tych wydarzeniach w Rosji wybuchła wojna domowa, która zakończyła się pokojem w Brześciu Litewskim pomiędzy państwami centralnymi (3 marca).
Rodzina Lengrenów
Zbigniew Lengren urodził się 2 lutego 1919r. w europejskiej części Rosji, w mieście Tuła. Rodzina Lengrenów znajdowała się tam przez matkę Zbigniewa, która wcześniej utknęła w Rosji. Wyjechali z Rosji do nowoodrodzonej Polski we wczesnym dzieciństwie Zbigniewa. Zamieszkali w Toruniu, na rogu ulicy Piekary i Różanej.
Miejsce zamieszkania rodziny Lengrenów
Rodzice Zbigniewa
W Toruniu ojciec Zbigniewa, Juliusz, był przedstawicielem firmy Ericsson zakładającej w mieście telefony (dzisiaj siedziba firmy znajduje się przy ul. Bukowej). Gdy matka Zbigniewa, Lucyna, została wdową ponownie wyszła za mąż za mecenasa Monne.
Zainteresowania Lengrena
Zbigniew już we wczesnej młodości wykazywał duże zainteresowanie sportem.