O projekcie

Projekt „Polacy nieprzeciętni” jest realizowany przez uczniów z jedenastu szkół licealnych, pod kierunkiem Stowarzyszenia Międzynarodowe Centrum Zarządzania Informacją z siedzibą w Toruniu, w okresie od czerwca do grudnia 2018 r. Projekt został wybrany do realizacji w otwartym konkursie Ministerstwa Edukacji Narodowej, Programu wspierania rozwoju uczniów wybitnie uzdolnionych. Wkład własny Stowarzyszenia został wsparty finansowo także przez Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego, z którego aż trzy szkoły uczestniczą w projekcie. Część kosztów uczestnictwa szkoły poznańskiej dofinansowana została przez Urząd Miasta Poznania. Natomiast dzięki dotacji Urzędu Miasta Lublina do projektu włączona została także szkoła lubelska.

Realizowane zadanie jest kontynuacją poprzednich projektów „Poprzez przeszłość w przyszłość”, „Przywracanie pamięci pokoleń” oraz „Polacy nieprzeciętni”, realizowanych kolejno w latach 2016-2018. W projektach tych realizowano podobne zadania, polegające na tworzeniu wystaw wirtualnych. W roku 2016 przedstawiano historie miast Bydgoszczy, Gdańska i Torunia na przełomie XIX i XX wieku. W 2017 roku sześć szkół przygotowało wystawy wirtualne, których bohaterami byli: malarz Jan Korcz, muzyk i nauczyciel Michał Zieliński, nauczyciel Jan Marszał, artysta Elwiro Michał Andriolli, ks. Janusz Pasierb oraz Leonard Ramczykowski, nauczyciel, który został honorowym wodzem indiańskim. Na wystawach opracowanych przez uczniów w roku 2018 znaleźli się kolejni nieprzeciętni Polacy jak: kryptolog Marian Rejewski, aktor Krzysztof Kolberger, polityk i uczony Eugeniusz Kwiatkowski, książę, dominikanin bł. Michał Czartoryski, nauczycielka i kandydatka na ołtarze Anna Jenke, ojciec polskiego szybownictwa, artysta Czesław Tański, lekkoatletka Halina Konopacka, cichociemny Waldemar Szwiec, podróżnik Tony Halik, pedagog Janusz Korczak oraz ks. Józef Łakomy.

W tym roku zadaniem uczniów, pracujących w małych grupach, jest prowadzenie badań nad biografiami patronów ich szkół. Efekt końcowy badań prezentowany jest w formie wystawy wirtualnej, opartej na samodzielnie uzyskanych materiałach (dokumentach, fotografiach, wywiadach) pochodzących z różnych źródeł, w tym także prywatnych, wcześniej nie publikowanych.

W trakcie realizacji projektu uczniowie poznają zasady korzystania z profesjonalnych źródeł internetowych, takich jak regionalne biblioteki cyfrowe, Narodowe Archiwum Cyfrowe, Biblioteka Kolekcji Prywatnych, Europeana itp. Zapoznają się z zasadami i techniką dygitalizacji dokumentów, które są wykorzystane na wystawie. Robią też, gdy to możliwe, własne zdjęcia, tworzą krótkie filmy. W zależności od postaci są to klipy, wywiady lub sondy. Z ich inicjatywy organizowane są też w szkole konkursy malarskie, wieczory poświęcone bohaterom ich wystaw, którymi w tym roku są patroni ich szkół. Wystawy wirtualne tworzone są z użyciem oprogramowania MOVIO, przygotowanego w ramach europejskiego projektu ATHENA Plus, w którym brało udział Międzynarodowe Centrum Zarządzania Informacją.

Zaproszenie do udziału w projekcie zostało wysłane do ok. trzech tysięcy szkół ponadgimnazjalnych. Do realizacji zadania wybranych zostało 11 szkół. Wszystkie szkoły, które zainteresowane były udziałem, ale nie zostały włączone do projektu lub ze względów czasowych i finansowych nie mogły wziąć udziału w tej edycji, zachęcamy do obejrzenia zrealizowanych wystaw i przygotowania atrakcyjnych propozycji, kiedy pojawi się kolejna okazja.

dr Maria Śliwińska