Rzeczpospolita Zakopiańska

Zakopane na przełomie wieków było z pewnością jedną z stolic kulturalnych na ziemiach polskich. Z małej wsi  na Podhalu wzrosło do rangi najważniejszego kurortu górskiego, a także perfekcyjnego miejsca na wypoczynek. Poza tym Zakopane było przyjaznym miejscem dla polskich intelektualistów(np. Tytus Chałubiński, Henryk Sienkiewicz, , Stanisław Witkiewicz, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Zofia Stryjeńska, Rafał Malczewski, Jan Kasprowicz), którzy coraz chętniej odwiedzali je. Kiedy niepodległość była już na wyciągnięcie ręki Żeromski na prośbę wielu osób stanął na czele ,,Rzeczpospolitej Zakopiańskiej” – październik 1918.Podjął się tej funkcji mimo żałoby po śmierci syna Adama, który zmarł kilka miesięcy wcześniej.  Będąc ,,prezydentem”  przez swoją kadencję prowadził działania, które miały na celu zorganizowanie struktur polskiej władzy. Jak relacjonował Rafał Malczewski  - Żeromski odebrał przysięgę od wojska i urzędników na wierność Rzeczpospolitej.

Rzeczpospolita Zakopiańska istniała do 16 listopada. W tym dniu zarząd nad nią objęła powstała 28 października  w Krakowie Polska Komisja Likwidacyjna.

 

*Tytus Chałubiński (1820-1889)- Był współtwórcą Towarzystwa Tatrzańskiego i jednym z pierwszych badaczy przyrody tatrzańskiej. Popularyzator Zakopanego, w dużym stopniu przyczynił się do rozwoju tej miejscowości.

*Henryk Sienkiewicz (1846-1916) -polski nowelista, powieściopisarz i publicysta; laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (1905) za całokształt twórczości, jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy przełomu XIX i XX w.

* Stanisław Witkiewicz (1851-1915)- polski malarz, architekt, pisarz i teoretyk sztuki, twórca i popularyzator stylu zakopiańskiego,

* Stanisław Ignacy Witkiewicz( 1885- 1939)- polski pisarz, malarz, filozof, dramaturg i fotografik.

* Zofia Stryjeńska( 1891-1976)- polska malarka, grafik, ilustratorka, scenograf, reprezentantka art déco

*Rafał Malczewski(1892-1965) - polski malarz, rysownik, pisarz i felietonista, taternik, narciarz, popularyzator Tatr i sportu.

*Jan Kasprowicz (1860-1926) - Przedstawiciel Młodej Polski, związany z kilkoma głównymi nurtami ówczesnej liryki, przede wszystkim z naturalizmem, symbolizmem oraz ekspresjonizmem.