Autorami wystawy są uczniowie klasy 3A w roku szkolnym 2018/2019 pod opieką Pana Andrzeja Kaźmierczaka Zespołu Szkół Komunikacji im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu:
Andrzej Kaźmierczak
Opiekun grupy
Jestem absolwentem Wydziału Elektroniki WAT w Warszawie. W Polskich Siłach Powietrznych przez dekadę pełniłem funkcję inżyniera urządzeń radioelektronicznych na lotnisku Poznań Krzesiny. Po uzyskaniu biegłej znajomości języka angielskiego wg STANAG przez ostatnie lata służby jako major pełniłem funkcję Kierownika Pracowni Dokumentacji Naukowej będąc odpowiedzialnym za całość tworzonej dokumentacji lotniczej dla WLOP. Ukończyłem studia podyplomowe Organizacji i Zarządzania oraz Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. Od 2009 r. zajmuję się dydaktyką przedmiotów zawodowych elektrycznych i elektronicznych oraz przedmiotów BHP w szkołach ponadgimnazjalnych, łącząc teorię z praktyką. Pogłębiłem swoje kwalifikacje uzyskując uprawnienia Specjalisty ds. BHP, Inspektora Ochrony Przeciwpożarowej i Kwalifikowanego Nauczyciela i Ratownika IFACC Pierwszej Pomocy Przedmedycznej. Przez ostanie trzy semestry współpracuję z młodzieżą Technikum Komunikacji ZSK – Technik elektronik w ramach zajęć dodatkowych przygotowujących Uczniów do współzawodnictwa międzyszkolnego. Bardzo lubię moją codzienną pracę nauczyciela, której nie ograniczam jedynie do prowadzenia ciekawych lekcji. Realizacja projektu o Halinie Konopackiej to dla mnie ogromna satysfakcja i przyjemność. Najważniejsze jest to, że mam możliwość wsparcia uczniów wybitnie uzdolnionych w procesie przywrócenia pamięci o naszej nieprzeciętnej bohaterce.
Adam Matuszczak
Lider grupy
Moimi głównymi pasjami są muzyka, taniec współczesny oraz gimnastyka. Śpiewam od najmłodszych lat, a ostatnio tworzę także teksty piosenek. Moimi ulubionymi gatunkami są poezja śpiewana, jazz, rock, muzyka alternatywna, muzyka liturgiczna i dobrej jakości pop. Miałem okazję kształcić się u najlepszych pedagogów wokalnych w Polsce (m. in. u Magdaleny Szymańskiej). Interesuję się także elektroniką, a w szczególności systemami kontroli dostępu. W 2017 roku ukończyłem Kurs Ratowników Pierwszej Pomocy Przedmedycznej, a w kolejnym z sukcesami reprezentowałem szkołę w XVI Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy "Pierwsza Pomoc" w Nowej Rudzie oraz III Turnieju Udzielania Pierwszej Pomocy w Zespole Szkół Geodezyjno - Drogowych w Poznaniu. W przeszłości trenowałem pływanie. Na swoim koncie mam udział m. in. w XV Maratonie Pływackim na Jeziorze Wonieskim w 2009 roku, podczas którego zostałem wyróżniony jako najmłodszy uczestnik. Interesuję się także innymi dyscyplinami sportu. Uwielbiam jazdę na nartach, łyżwach i rowerze oraz tenis. Jestem wielkim fanem Marii Szarapowej i Novaka Djokovicia, których każdy występ staram się oglądać. W wolnych chwilach uczę się także języków obcych. Kilkukrotnie z sukcesami reprezentowałem Zespół Szkół Komunikacji w konkursach językowych i krajoznawczych. W 2017 i 2019 roku wraz drużyną zająłem drugie miejsca na wojewódzkich etapach konkursów, organizowanych przez Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego "Turbolandeskunde - Die Schweiz" i "Turbolandeskunde - Österreich". Znam język angielski, rumuński i francuski, a w stopniu podstawowym także ormiański. Od lat angażuję się w akcje lokalnych społeczności, mające na celu upamiętnienie ofiar Ludobójstwa Ormian.
Jacek Śrama
Wicelider grupy
Interesuję się literaturą, uwielbiam fanatastykę oraz poezję, zwłaszcza naszego wieszcza narodowego Adama Mickiewicza. Oprócz tego lubię filmy i seriale, nie wyobrażam sobie życia bez muzyki. W 2017 ukończyłem Kurs Ratowników Pierwszej Pomocy Przedmedycznej, a następnie reprezentowałem wraz z innymi uczniami szkołę w różnych turniejach pierwszej pomocy. Jestem kilkukrotnym laureatem i finalistą Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce. Zostałem wyróżniony w międzywojewódzkim konkursie „Złota Żaba” w dziedzinie języka polskiego i literatury. Brałem udział i zdobywałem wysokie miejsca również w wielu innych pomniejszych konkursach. Udzielam się społecznie, jestem harcerzem, pomagam w organizacji lokalnych wydarzeń oraz corocznie jestem wolontariuszem na finale WOŚP. Ukończyłem kurs „Pierwszej pomocy przedmedycznej” i „Letnią Szkołę Ergonomii”, wziąłem również udział w projekcie „Młodzi inżynierowie”. W stopniu zaawansowanym znam język angielski, a w stopniu komunikatywnym język niemiecki, hiszpański oraz rosyjski.
Jan Kowalski
W swoim życiu realizowałem i realizuje kilka pasji. Kiedyś najwięcej czasu poświęcałem jeździe konno. Startowałem w różnych zawodach, niektóre wygrywałem. Grałem w piłkę nożną i jednym z największych sukcesów było wygranie turnieju Deichmann, dzięki czemu z drużyną wyjechaliśmy do Dortmundu na tydzień. Aktualnie najbardziej interesuje się elektroniką, informatyką oraz modą. Lubię składać komputery oraz czytać o nowinkach technicznych m.in. procesorów, kart graficznych etc. Lubię fantazjować w modzie i ubierać się inaczej niż inny - np. zakładać różne skarpetki, majtki, płaszcze itp. Kolejnym, mniejszym zainteresowaniem jest motoryzacją. W przeszłości razem z tatą zbudowaliśmy wspólnie gokarta, którym następnie ścigałem się na torach. Poza tym czytanie o nowinkach motoryzacyjnych, nowościach w wyposażeniu samochodów sprawia mi dużo przyjemności. W 2017 ukończyłem Kurs Ratowników Pierwszej Pomocy Przedmedycznej, a następnie reprezentowałem wraz z innymi uczniami szkołę w różnych turniejach pierwszej pomocy.
Radosław Lis
Głównym celem mojego życia jest spełnianie się zawodowo. W związku z tym wiele wolnego czasu poświęcam na zdobywanie tak cennego w branży elektronicznej doświadczenia zawodowego. W szczególności interesuję się systemami kontroli dostępów i właśnie z tą dziedziną chcę związać swoją przyszłość. Moim drugim zainteresowaniem jest muzyka (gra na gitarze). Oprócz tego pasjonuję się także piłką nożną, w którą uwielbiam zarówno grać, jak i oglądać spotkania w telewizji. W 2017 roku ukończyłem kurs ratowników pierwszej pomocy przedmedycznej. Jestem osobą towarzyską. Uwielbiam wspólne wyjścia z przyjaciółmi do klubów oraz pubów. Umiejętności analogiczne i strategiczne natomiast ułatwiają mi rozszerzanie wiedzy fizycznej i matematycznej.
Jerzy Podwójski
W swoim życiu realizuję kilka pasji. Lubię pływać, jeździć na rowerze, grać w siatkówkę oraz strzelać z karabinów sportowych. Poza sportem interesuję się też origami, zagadkami logicznymi (np. kostki Rubika), filmami i muzyką. Zamiłowanie do elektroniki nabyłem wraz z przybyciem do obecnej szkoły. Lubię także podróżować. Nie straszne mi zmienienie otoczenia. Od dawna interesowałem się wieloma zagranicznymi kulturami, a niektóre z nich miałem okazję poznać bliżej. Na mojej liście znajduje się jednak jeszcze wiele miejsc, do których pragnę w przyszłości się udać. Przed zakończeniem nauki w technikum planuję nauczyć się programować oraz zdać wszystkie egzaminy na jak najwyższy wynik. Moim celem jest dostanie się w bliskiej przyszłości na Politechnikę Poznańską, by dalej kontynuować naukę i realizować swoje pasje.
Ryszard Łowigus
Od dziecka interesuje mnie elektronika oraz informatyka. Uwielbiam, tworzyć własne projekty i budować różnego rodzaju urządzenia elektroniczne. Jeśli chodzi o połączenie elektroniki z informatyką to podoba mi się programowanie mikrokontrolerów takich jak Arduino czy Raspberry Pi. Na swoim koncie mam kilka projektów prostych urządzeń takich jak na przykład automatyczna konewka do podlewania roślin. Właśnie przez majsterkowanie staram się pochłonąć jak najwięcej wiedzy, aby spełnić się zawodowo. Oprócz tego moim zainteresowaniem jest muzyka. W swoim życiu grałem kilka lat na pianinie a następnie kilka kolejnych na gitarze. Przez 6 lat należałem do “Koła młodych melomanów” w Szkole podstawowej nr.2 im. Henryka Sienkiewicza w Murowanej Goślinie. Razem z moimi rówieśnikami wygraliśmy kilkukrotnie konkurs na najleprzy spektakl ProSinfonika. Nie raz występowałem na scenie Auli Uniwersyteckiej Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od niedawna mam nową pasję. Jest to uprawa roślin oraz ziołolecznictwo. Kocham zajmować się wszelkiego rodzaju roślinami w ogrodzie. Sport to moja ostatnie zainteresowanie a dokładniej narciarstwo biegowe. Od dwóch lat staram się jeździć na biegówkach na naszych pięknych Polskich szlakach narciarskich.
Mikołaj Klekowicki
Nazywam się Mikołaj Klekowicki i jak już można trafnie zauważyć uczęszczam do Zespołu Szkół Komunikacji w Poznaniu. Kształcę się w kierunku elektronicznym, choć przyznam, że mam ambicje poszerzać wiedzę o inne dziedziny techniczne. Interesuje się światem nas otaczającym, ale pod względem mechanik nim rządzącym. Moim konikiem są samoloty, zwłaszcza odrzutowe z podkreśleniem myśliwców naddźwiękowych. Sama pasja przyczyniła się do stworzenia i opisania planów mojego pierwszego silnika turboodrzutowego, który w przyszłości mam zamiar na własną rękę zbudować. Jestem również zapalonym graczem (AMD>Intel>nVidia) i nie ukrywam, że uznaje wyższość PC nad konsolami i urządzeniami moblinymi jeśli mowa o sferze gameingowej. Kocham strategie pokroju "Hearts of Iron 4" czy klasyków jak "Sid Meier's Civilization V". Jednak w moim serduszku zawsze jest miejsce dla dwóch szczególnych tytułów: "Team Fortress 2" od Valve oraz "The Witcher 3: Wild Hunt" rodzimego CD PROJEKT. Poza grami jestem (a raczej byłem) pół-profesjonalnym piłkarzem ręcznym (na pozycji kołowego), mającym na koncie drobne sukcesy. Niestety kontuzja i operacja szybko zakończyły moją karierę. Inną dziedziną (tym razem niezwiązaną ze sportem) jest prawo. Udało mi się zająć wysoką pozycje w konkursie wiedzy o prawie w latach 2015/2016, co spowodowało, że spokojnie mogę uznać szeroko postrzegane pojęcie prawa jako moje hobby. Biorę czynny udział w różnego rodzaju kursach dokształcających (jak Letnia Szkoła Ergonomii) oraz pozalekcyjnych zajęciach dodatkowych przygotowujących do olimpiad z przedmiotów zawodowych jak i dających bazę na studia. Tak na sam koniec dodam, że "Fallout 76" to żart a nie gra.
Jakub Dopieralski
W swoim życiu staram się realizować kilka pasji. Jedną z nich było narciarstwo, które rozpocząłem w wieku 7 lat za namową taty. Gdy tylko założyłem narty na nogi poczułem, że to jest właśnie to co chcę robić. Po dziewięciu latach jazdy na nartach chciałem spróbować czegoś nowego. Rozpocząłem wtedy naukę jazdy na snowboardzie. Jak tylko stanąłem na deskę od razu upadłem, tak właśnie zaczęła się moja przygoda z tą dyscypliną. Jak każdy młody chłopak chciałem być piłkarzem. Dołączyłem do miejscowego klubu piłkarskiego i przez pewien czas uczęszczałem na treningi. Niestety ze względu na stan zdrowia musiałem zrezygnować z treningów. Po gimnazjum musiałem wybrać co dalej chcę robić w życiu. Dostałem się do technikum, gdzie trafiłem do klasy elektronicznej. Właśnie wtedy zrozumiałem, że dobrze trafiłem. Bardzo lubię majsterkować. Dzięki różnym kółkom zainteresowań w mojej szkole dołączyłem na kurs BHP. Rozwinąłem tam swoje umiejętności ratownika i uzyskałem certyfikat na Ratownika Pierwszej Pomocy Przedmedycznej. Biorę udział również w innych kursach dokształcających takich jak Letnia Szkoła Ergonomii. Lubię też rozrywkę prostą typu gry komputerowe. Tytuły które mnie interesują to “The Forest” , “World of Tanks” czy też “CS:GO”.
Piotr Dopieralski
W swoim życiu realizuję kilka pasji. Najważniejszą z nich jest piłka ręczna, którą trenuje od 6 lat. Jestem bramkarzem w klubie UKS Lider Swarzędz. Z roku na rok zyskuję doświadczenie i umiejętności, dzięki czemu mogę pochwalić się wieloma zwycięstwami oraz powołaniami na zgrupowania. Wraz z drużyną uczestniczymy w największych turniejach międzynarodowych, gdzie mamy okazję zmierzyć się z jednymi z najlepszych drużyn na świecie oraz reprezentacjami narodowymi takich państw jak Arabia Saudyjska czy Kuwejt, z którym mieliśmy okazję zagrać dwukrotnie. Interesuję się także elektroniką, która stała się dla mnie nieodłącznym elementem życia. Z tego powodu zapisałem się do najlepszej szkoły w Wielkopolsce, aby rozwijać swoją pasję i poszerzyć wiedzę z nią związaną, ponieważ kiedyś chciałbym podjąć się pracy w zawodzie związanym z elektroniką. W wolnym czasie lubię zrelaksować się przy dobrym w filmie albo serialu. W 2017 roku ukończyłem Kurs Ratowników Pierwszej Pomocy Przedmedycznej, a następnie reprezentowałem wraz z innymi uczniami szkołę w różnych turniejach pierwszej pomocy. W 2018 roku ukończyłem ponadto Letnią Szkołę Ergonomii organizowaną przez Wydział Inżynierii i Zarządzania Politechniki Poznańskiej.
Wojciech Cynka
Z zamiłowania jest majsterkowiczem. Interesuję się wszelkimi nowoczesnymi technologiami i urządzeniami elektronicznymi. Uwielbiam zajęcia praktyczne i pracę w warsztacie. Mieszkam na wsi, a co za tym idzie lubię pracę na polu. Od dziecka jestem zafascynowany kombajnami oraz traktorami. Moim ulubionym traktorem jest Valtra T254 Versu SmartTouch, którego w przyszłości chcę sobie kupić. W weekendy pracuję w firmie stolarskiej, gdzie produkuję m. in. szafy, łóżka, oraz wiele innych mebli z drewna. Lubię muzykę, kulturalne imprezy oraz częste spotkania z przyjaciółmi. Moim ulubionym wykonawcą muzycznym jest TEDE i staram się być na jego każdym koncercie. W 2017 roku ukończyłem Kurs Ratowników Pierwszej Pomocy Przedmedycznej. W kolejnym brałem udział w trzech zawodach udzielania tejże (m. in. w Nowej Rudzie).