Autorami wystawy jest grupa uczniów Zespołu Szkół Komunikacji im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu w składzie Piotr Gronert, Łukasz Sieradzki, Michał Pięt, Bartosz Barszcz, Karol Konwicki, Wojciech Korcz, Mikołaj Mańkowski, Szymon Siemieniuk, Krystian Olejniczak oraz Filip Rymaniak, pod opieką Pana Andrzeja Kaźmierczaka. Powstała ona w ramach projektu Patroni Szkół, który jest dofinansowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Wydział Edukacja Urzędu Miasta Poznania.
Bohaterem naszej witryny jest Hipolit Cegielski - filolog, filozof, dziennikarz, nauczyciel, przemysłowiec, działacz społeczny, handlowiec, wydawca, polityk, patriota i co najważniejsze wielki Polak. Należy on do grona najwybitniejszych postaci w historii Wielkopolski. W jego życiu można wyróżnić kilka znaczących etapów zarówno dla niego jak i dla polskiego społeczeństwa. Pierwszy z nich to etap młodości i edukacji, drugi to praca nauczyciela, kolejnymi jest działalność publicystyczna, jako filozof, a także kariera przemysłowca. Od najmłodszych lat swojego życia Cegielski był zdany na samego siebie. Wymusiła to na nim trudna sytuacja materialna i wczesna śmierć matki. Dzięki tej samodzielności i zdolności radzenia sobie w życiu przez cały okres nauki był prymusem. Ukończył „Marynkę” z najlepszymi wynikami. Hipolitowi uczenie się jednak nie wystarczyło, postanowił stanąć po drugiej stronie, przy tablicy. Został nauczycielem. W trakcie pracy dydaktycznej nie wykonując rozkazu władz szkolnych (przeszukanie stancji swoich uczniów podejrzanych o posiadanie polskich książek, które były zakazane), wykazał się wielkim patriotyzmem i lojalnością wobec polskich uczniów. Niestety poniósł tego skutki. Został zwolniony ze swojej wymarzonej posady. To wydarzenie rozpoczyna nowy etap w jego życiu. Początkiem Hipolita – przemysłowca jest założenie w poznańskim Bazarze sklepu „Handel żelazem”, który następnie z upływem lat przerodził się w obecne Zakłady Przemysłu Metalowego jego imienia. Zmarł 30 listopada 1868 r w Poznaniu. Wraz z jego śmiercią społeczeństwo polskie utraciło osobę, która w wyjątkowy sposób przyczyniła się do budowania tożsamości kulturowej, patriotyzmu oraz rozpoczęła modernizację wielkopolskiej gospodarki w zaborze pruskim.
Mamy nadzieję, że ta wystawa przybliży Państwu życiorys tego nieprzeciętnego człowieka. Bez wątpienia zasługuje on na przypomnienie i uczczenie w roku 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.