Działalność zawodowa

Po pacyfikacji zabrał część pasieki z Zamojszczyzny do Lublina i zaangażował sie do pracy w Lubelskiej Izbie Rolniczej oraz Wojewódzkim Związku Pszczelarzy, gdzie otrzymał funkcje kierownika Stacji Hodowli Pszczół.

W dniu 10 października 1944 roku utworzone przez Tadeusza Wawryna Liceum rozpoczyna prace, ze względów organizacyjnych rozpoczyna prace jako część składowa Liceum Gospodarstwa Wiejskiego. 12 grudnia tegoż to roku PKWN przydziela szkole ośrodek Żabia Wola wraz z zabudowaniami gospodarskimi, inwentarzem i dworkiem, w któym po nie spełna roku miejsce znajdzie II klasa Liceum, aby zdobywać tu praktyczną wiedzę pszczelarską.

W krótce potem również i I klasa liceum przeniesie się z Lublina do Pszczelej Woli. Od tego czasu aż po dzień dzisiejszy proces dydaktyczny odbywa się w Pszczelej Woli 

W roku 1954 dzięki staraniom Tadeusza Wawryna nastepuje połączenia Liceum Pszczelarskiego z Gimnazjum Hodowlanym w pobliskich Osmolicach. Z połączenia tych dwóch szkół powstaje Liceum a potem Technikum Rolniczo-Pszczelarskie, przeminowane po kilku latach z powrotem na Technikum Pszczelarskie. 

Od roku 1952 rozpoczął systematyczną rozbudowe szkoły. W 1960 roku zostaje odany do użytku internat dla 160 uczniów, dwa lata pózniej nowy gmach szkoły, po nim szklarnia, domy mieszkalne, obiekty sportowe, budynki gospodarcze - wszystko to w głównej mierze dzięki wytrwałym staraniom dyrektora, jego niezwykłej energi, ambicji i konsekwencji w dążeniu do wytkniętego celu. 

Rozwija się też pomyślnie i uzyskuje wysokie plony ospodarstwo Pomocnicze - oczko w głowie dyrektora - powiększa się z roku na rok szkolna pasieka, a i poziom nuauczania systematycznie wzrasta, zapewniając dobre przygotowanie absolwentów zarówno do dalszej nauki jak i pracy zawodowej.