Ksiądz społecznik, budowniczy kościoła, opiekun młodzieży
O wystawie
Wystawa powstała w ramach projektu Polacy nieprzeciętni, dofinansowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Jej bohaterem jest Ksiądz Prałat mgr Józef Łakomy, "Amicus pauperum" - przyjaciel ubogich, jak nazwał go ksiądz Piotr Michniak.
"Pocerowana sutanna, niemodne buty, skórzany płaszcz i motor. W ręku różaniec lub brewiarz" tak zaczynają się niemal wszystkie wspomnienia o nim. Skromny, rozmodlony, miał dla wszystkich czas. Służył wsparciem zarówno tym duchowym jak i materialnym. Uczył nie słowem lecz przykładem własnego życia. Nigdy nie mówił " zróbcie". Sam zaczynał pracę a inni szli za nim.
Wielki społecznik, któremu parafia w Biadolinach zawdzięcza kościół, plebanię, kaplicę, szkołę i wiele innych inicjatyw, które do dziś ułatwiają życie mieszkańcom wsi. I ludzie o tym pamiętają.
Miał wielki szacunek dla wykształcenia. Wiedział jak trudno je czasem zdobyć. Był taką "Siłaczką" XX wieku, pokazującą młodym ,że uczyć się trzeba i warto nawet wtedy, gdy jest to trudne. Wielokrotnie te trudności pomagał pokonać.
Nie bez powodu szkoła w Biadolinach Radłowskich wybrała go na swojego patrona.
Mimo, że od jego śmierci minęło 25 lat, nad jego grobem modli sie już drugie pokolenie, często Ci ,którzy znają go tylko z opowiadań rodziców i dziadków. Święto Wszystkich Świętych jest taką kumulacją wspomnień i dowodem na ciągle żywą pamięć. A każdy z setek zapalonych zniczy to okruch pamięci i wdzięczność.
Z Żabnem związała ks. Łakomego rodzina. Dla każdego człowieka, a księdza w szczególności domem rodzinnym jest dom matki a ta, z rodzinnego Trześnia przeniosła się do Żabna . Stąd częsta obecność ks. Józefa w naszym mieście. Dom rodzinny, chociaż dziś w rękach nowych właścicieli wciąz stoi i przypomina dawne historie.
W Żabnie żyje jedyna siostra ks. Łakomego i to jej rodzinne archiwum stanowi podstawę naszej wystawy. Swoje materiały udostępniło do wystawy Gimnazjum im. ks. Józefa Łakomego w Biadolinach Radłowskich. Dziękujemy za pomoc szczególnie Pani Dyrektor Beacie Padło i Pani Annie Pytka. Dla potrzeb wystawy zdygitalizowaliśmy ponad 300 zdjęć, dokumentów, filmów i nagrań audio. Wystawa zawiera ich niemal 250.
Autorami wystawy są uczniowie Technikum Informatycznego przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Żabnie: Jakub Długoń, Izabela Duda, Tomasz Fela, Kacper Kijowski, Tomasz Mika, Michał Motyka, Irena Pająk, Piotr Pecka, Piotr Sołtys, Filip Szwiec. Uczniowie pracowali pod kierunkiem siostrzenicy ks. Łakomego mgr Małgorzaty Pająk.
Mieszkańców Biadolin, którzy rozpoznają siebie na zdjęciach i potrafią pomóc w ich datowaniu lub okolicznościach powstania serdecznie prosimy o kontakt. Dzięki temu wystawa bedzie aktualizowana.