Autorami wystawy są uczniowie Zespołu Szkół Komunikacji im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu, pod opieką Pana Andrzeja Kaźmierczaka
Andrzej Kaźmierczak
Opiekun grupy
Jestem absolwentem Wydziału Elektroniki WAT w Warszawie. W Polskich Siłach Powietrznych przez dekadę pełniłem funkcję inżyniera urządzeń radioelektronicznych na lotnisku Poznań Krzesiny. Po uzyskaniu biegłej znajomości języka angielskiego wg STANAG przez ostatnie lata służby jako major pełniłem funkcję Kierownika Pracowni Dokumentacji Naukowej będąc odpowiedzialnym za całość tworzonej dokumentacji lotniczej dla WLOP. Ukończyłem studia podyplomowe Organizacji i Zarządzania oraz Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. Od 2009 r. zajmuję się dydaktyką przedmiotów zawodowych elektrycznych i elektronicznych oraz przedmiotów BHP w szkołach ponadgimnazjalnych, łącząc teorię z praktyką. Pogłębiłem swoje kwalifikacje uzyskując uprawnienia Specjalisty ds. BHP, Inspektora Ochrony Przeciwpożarowej i Kwalifikowanego Nauczyciela i Ratownika IFACC Pierwszej Pomocy Przedmedycznej. Przez ostanie trzy semestry współpracuję z młodzieżą Technikum Komunikacji ZSK – Technik elektronik w ramach zajęć dodatkowych przygotowujących Uczniów do współzawodnictwa międzyszkolnego. Bardzo lubię moją codzienną pracę nauczyciela, której nie ograniczam jedynie do prowadzenia ciekawych lekcji. Realizacja projektu o Hipolicie Cegielskim to dla mnie ogromna satysfakcja i przyjemność. Najważniejsze jest to, że mam możliwość wsparcia uczniów wybitnie uzdolnionych w procesie kultywowania pamięci o Hipolicie Cegielskim.
Piotr Gronert
Lider grupy
W swoim życiu w głównym stopniu spełniam się zawodowo. Na co dzień prowadzę firmę zajmującą się projektowaniem witryn internetowych. Najwięcej czasu poświęcam swojej pasji - informatyce. W 2018 ukończyłem Kurs Ratowników Pierwszej Pomocy Przedmedycznej, a rok później reprezentowałem szkołę z sukcesami w XVII Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy "Pierwsza Pomoc" w Nowej Rudzie oraz Mistrzostwach Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża na etapie rejonowym w Poznaniu. W lipcu 2019 ukończyłem kurs KPP zakończony uzyskaniem tytułu Ratownika. Jestem również właścicielem radia internetowego o tematyce sportu elektronicznego - EsportRadio24, dzięki któremu każdego dnia docieramy z przekazem do tysięcy osób. Hobbystycznie zdobywam również wiedzę z zakresu cyberbezpieczeństwa, oraz jestem częstym bywalcem wielu konferencji na ten temat o randze zarówno lokalnej jak i międzynarodowej.
Łukasz Sieradzki
Wicelider grupy
Nazywam się Łukasz Sieradzki i jestem uczniem Technikum Komunikacji im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu. Uczęszczam do klasy 2 o profilu technik elektronik. Moją największą pasją jest sport, a w szczególności piłka nożna, którą trenuję już 10 lat. Przez ten okres zdobyłem wiele cennego doświadczenia sportowego oraz nauczyłem się współpracować w drużynie. Treningi nauczyły mnie także sumienności, pokory oraz wytrwałości w dążeniu do zamierzonego celu. Wraz z moją drużyną biorę udział w rozgrywkach piłkarskich w B-klasie (ósma pod względem ważności klasa męskich ligowych rozgrywek piłkarskich w Polsce). W klasie pierwszej ukończyłem Kurs Ratowników Pierwszej Pomocy Przedmedycznej oraz reprezentowałem z sukcesami wraz z innymi uczniami naszą szkołę w różnych turniejach pierwszej pomocy, m.in. w Rejonowych XXVII Mistrzostwach Pierwszej Pomocy PCK (4 miejsce) oraz w IV Młodzieżowych Zawodach w Udzielaniu Pierwszej Pomocy (3 miejsce). Brałem udział w XI edycji Konkursu Wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim „Tobie Polsko ta kropla krwi wrzącej”, którego zostałem finalistą. W pierwszej klasie w 2018 roku brałem udział w Wielkim Teście Wiedzy o Hipolicie Cegielskim i Towarzystwie jego imienia, w którym zająłem 4 miejsce. Reprezentuję także regularnie naszą szkołę na turniejach w drużynie piłkarskiej. Jestem osobą towarzyską i otwartą. Współpraca z innym nie sprawia mi żadnych problemów, a wręcz przyjemność. W gimnazjum dzięki umiejętnościom społecznym byłem Przewodniczącym Samorządu Uczniowskiego. Nauka nie jest dla mnie problemem, dzięki czemu kończąc gimnazjum mogłem pochwalić się jedną z najwyższych średnich w całej szkole. Od gimnazjum do chwili obecnej pełnię w klasie funkcję przewodniczącego. Udział w projekcie Patroni Szkół jest dla mnie okazją do doskonalenia się oraz zdobywania nowych umiejętności.
Michał Pięt
Wicelider grupy
Nazywam się Michał Pięt. Mam 18 lat, uczęszczam do klasy technik elektroenergetyk transportu szynowego w Technikum Komunikacji w Poznaniu. Jestem osobą otwartą na wyzwania. Powierzone mi zadania wykonuję w pełni swojej możliwości, starając się uzyskać jak najlepszy efekt. Działam w kilku organizacjach między innymi jestem sekretarzem w Duszpasterstwie Służby Liturgicznej Archidiecezji Poznańskiej, na moich barkach spoczywa kształcenie liturgiczne nowych lektorów oraz ceremoniarzy mojej archidiecezji, pomagam również przy uroczystych asystach liturgicznych w naszej archidiecezji. Pomagam prężnie przy organizacji Spotkania Młodych na Lednicy, uczestniczę w spotkaniach przygotowujących program tego wydarzenia, a także jestem współkoordynatorem tego dzieła zapoczątkowanego przez o. Jana Górę OP. W czasie nauki w technikum prężnie udzielałem się w kursie pierwszej pomocy. Przez ostatnie kilka lat byłem chorążym różnych pocztów sztandarowych szkolnych jak i również innych instytucji. W tym roku brałem również udział w Olimpiadzie Wiedzy Elektrotechnicznej w której uzyskałem 30 miejsce w skali kraju. Oprócz konkursów biorę udział w zawodach sportowych z różnych dyscyplin m.in. siatkówka, piłka ręczna, ratownictwo wodne. Moją pasją jest kolej, dzięki której trafiłem do obecnej szkoły – Technikum Komunikacji. Kształcę się na kierunku kolejowym i w przyszłości mam zamiar podjąć pracę na kolei. Moimi zainteresowaniami są też sporty zespołowe oraz fotografia. Staram się rozwijać, doskonalić swoje umiejętności, dlatego z chęcią przyjmuję nowe wyzwania, które mogą pomóc mi oraz mojemu najbliższemu otoczeniu w przyszłości.
Bartosz Barszcz
Od wielu lat angażuję się w różne wolontariaty. Zaczęło się od pomocy w zbiórce w szkole podstawowej, następnie udzielałem się jako wolontariusz podczas półkolonii dla osób z niepełnosprawnością w Imiołkach oraz uczestniczyłem wielokrotnie w zbiórce WOŚP. Uczęszczając do gimnazjum byłem członkiem Młodzieżowej Rady Miejskiej w Obornikach, gdzie miałem wiele możliwości działania na rzecz innych, chociażby poprzez pełnienie funkcji przewodniczącego komisji do spraw społecznych. Byłem pomysłodawcą i głównym organizatorem mającej miejsce w okresie wielkanocnym zbiórki na rzecz Ochronki Franciszek. Swoją aktywność wykazywałem i w dalszym ciągu wykazuje w dziedzinie fotografii. Jest ona jedną z moich pasji, zdjęcia robię nie tylko rodzinie i znajomym, ale również na imprezach masowych odbywających się w moim mieście, między innymi podczas Dni Obornik oraz na wielu wydarzeniach sportowych. Ponadto w dziedzinie fotografii mam za sobą już kilka zwycięskich konkursów. Poza fotografią mam też wiele różnych zainteresowań. Od dzieciństwa jestem związany z klubem „Poetycki wędrowiec”, działającym w obornickiej bibliotece. Próbowałem także swoich sił w sporcie, w gimnazjum będąc członkiem reprezentacji szkoły w drużynowych biegach przełajowych. Prywatnie brałem udział w biegach papieskim oraz niepodległościowym, organizowanych w Obornikach.
Karol Konwicki
Nazywam się Karol Konwicki. Jestem uczniem klasy 3, pod kierunkiem technik informatyk. Wybór tego kierunku nie był przypadkowy. Od kiedy pamiętam interesuję się różnymi dziedzinami informatyki, takimi jak programowanie czy sprzęt komputerowy. Na ową decyzję wpłynęło także inne moje zainteresowanie, jakim są gry komputerowe oraz esport – szerzej nieznana, lecz zyskująca na popularności forma rywalizacji. Ponadto jestem entuzjastą literatury oraz filmu, przede wszystkim gatunku fantasy oraz science fiction. Za młodu reprezentowałem szkołę w zawodach sportowych w koszykówce, lecz obecnie sport (przede wszystkim jazdę na nartach) traktuje jedynie jako rekreację. Już w szkole gimnazjalnej bardzo dużą wagę przywiązywałem do patrona mojej szkoły, którym był Adam Mickiewicz. Brałem wówczas udział w konkursie wiedzy o naszym wieszczu narodowym. W pierwszej klasie technikum wraz z dwoma innymi osobami reprezentowałem Zespół Szkół Komunikacji podczas obchodów 5-lecia Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Złotowie. Zostały tam przeprowadzone również liczne konkursy, m. in. konkurs wiedzy o Hipolicie Cegielskim, w którym zająłem drugie miejsce. W trzeciej klasie gimnazjum, ukończyłem kurs na mediatora rówieśniczego, do którego zostałem wcześniej wytypowany jako jedna z 20 osób spośród całej szkoły. Od najmłodszych lat bardzo dużą wagę przykładam do nauki języków obcych, przede wszystkim języka angielskiego, którym posługuję się już w stopniu zaawansowanym.
Wojciech Korcz
Nazywam się Wojciech Korcz. Od września 2017 r. uczęszczam do Technikum Komunikacji na profilu technik informatyk. Mam niebywałą przyjemność łączyć naukę z moją pasją - informatyką. Jednak wachlarz moich zainteresowań jest o wiele szerszy. Można do nich wliczyć chociażby: historię, muzykę klasyczną czy sport. Od roku 2010 jestem harcerzem. Przez okres trzech lat pełniłem funkcję przybocznego w 10 PDH Szpon im. Leszka Białego. Aktualnie moim “harcerskim domem” jest 93 PDW. To jednak nie koniec moich pasji. Kolejną z nich jest lotnictwo, z którym wiążę swoją przyszłość zawodową. Jak wcześniej wspominałem, uwielbiam muzykę. Jednak samo jej słuchanie to dla mnie za mało. Gram na pianinie oraz od roku samodzielnie uczę się gry na gitarze. Jedną z moich najmocniejszych stron jest kreatywność. W 2012 r. zostałem wicemistrzem polski w drużynowym konkursie Odyseja Umysłu, dzięki czemu miałem przyjemność reprezentować ojczyznę na mistrzostwach Europy w st. Petersburgu. Rok później wraz z moją drużyną poszliśmy o krok dalej, zdobywając tytuł najlepszej drużyny w Polsce i kwalifikując się tym samym na Światowe finały w USA, gdzie udało nam się zająć wysoką lokatę. Na udział w projekcie zdecydowałem się bez wahania. Postać Hipolita Cegielskiego jest mi dobrze znana, nie tylko jako uczniowi ZSK ale również jako mieszkańcowi Wielkopolski. Dodatkowo miałem przyjemność reprezentować szkołę na obchodach 5-tej rocznicy jubileuszu CKUiZ w Złotowie, gdzie wraz z dwoma innymi uczestnikami projektu – Piotrem oraz Karolem - wzięliśmy udział w konkursie wiedzy o naszym wybitnym patronie.
Szymon Siemieniuk
Jestem redaktorem polskiej Wikipedii. Dobrze idzie mi korekta wszelkich tekstów. Jestem wszechstronny. Interesuję się wszystkim po trochu, ale głównie polityką, ekonomią, statystyką i informatyką. Odniosłem wiele sukcesów w konkursach matematycznych: finalista Supermatematyka 2018, wyróżnienie w Kangurze 2018. Szkołę podstawową i gimnazjum ukończyłem z wyróżnieniem. Posługuję się biegle angielskim. Jestem też osobą zaangażowaną w życie społeczne. Co prawda nie należę do żadnej organizacji, lecz jeżeli są kwestie, które mnie w pewien sposób dotykają, nie boję się wyrażać swojej opinii. W wolnym czasie poza przeglądaniem i analizowaniem wiadomości programuję oraz poprawiam błędy językowe znalezione w pracach innych. Pod tym względem jestem bardzo uczulony.
Krystian Olejniczak
Staram rozwijać się na każdym polu, zdobywać nowe kompetencje i z każdym dniem być coraz lepszą wersją siebie. Projekt ,,Polacy Nieprzeciętni” w którym mam zaszczyt brać udział to dla mnie kolejna okazja do nabycia nowych kompetencji i doświadczenia. Uważam, że każdy człowiek powinien rozwijać się zarówno na polu intelektualnym, fizycznym jak i duchowym. To właśnie z tego wynika większość moich licznych zainteresowań. Dzięki tej filozofii w trzeciej klasie gimnazjum udało mi się znacznie podwyższyć moje oceny i świetnie zdać egzamin gimnazjalny co pozwoliło mi się dostać do jednej z lepszych szkół w Polsce. Ważnym elementem mojego życia jest sport – jeżdżę na rowerze oraz biegam, a także myślę o zostaniu fizjoterapeutą. Oprócz tego wiele czytam, jednak stronię od beletrystyki. Zawsze wszystko planuję, a organizacja to dla mnie chleb powszedni. Aktywnie uczestniczę w życiu kulturalnym Poznania oraz uczęszczam na wiele wykładów i warsztatów. Po przeczytaniu biografii Hipolita Cegielskiego zainteresowałem się jego osobą, kontrastuję On z obecną wszechobecną bylejakością, a w jego historii i stylu życia dostrzegam drogę, którą sam chciał bym podążać. Jestem uczniem Technikum Komunikacji na profilu technik informatyk, ratownikiem pierwszej pomocy przedmedycznej oraz nurkiem.
Filip Rymaniak
Jestem uczniem klasy 2 Technikum Komunikacji przy Zespole Szkół Komunikacji im. Hipolita Ceielskiego w Poznaniu. Uczę się na kierunku technik elektroenergetyk transportu szynowego. Interesuję się szeroko pojętym transportem szynowym jak i kołowym oraz wędkarstwem. Uczestniczę w życiu społecznym miasta Poznania oraz Swarzędza. Jestem członkiem Klubu Miłośników Pojazdów Szynowych w Poznaniu, Prezesem Młodzieżowego Klubu Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu. Reprezentuję Szkołę i Związek Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych na licznych uroczystościach uczestnicząc w poczcie sztandarowym. Współpracuję również z Towarzystwem Pamięci Powstania Wielkopolskiego oraz Towarzystwem im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu. W szkolę odpowiadam za reaktywację działania Izby Pamięci. W 2018 r. brałem udział w „Wielkim Teście Wiedzy o Hipolicie Cegielskim i Towarzystwie jego imienia w 150. Rocznicę śmierci Hipolita Cegielskiego i 20. Rocznicę powstania Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu” w którym zdobyłem V miejsce. W tym roku jestem współorganizatorem testu wiedzy o Hipolicie Cegielskim.
Mikołaj Mańkowski
Mam na imię Mikołaj Mańkowski, uczęszczam do Technikum Komunikacji na profil Technik Elektronik, ze względu na moje zainteresowanie urządzeniami elektronicznymi. Na co dzień jestem uśmiechniętym chłopakiem, który patrzy na wszystko pozytywnie i zawsze widzi szklankę do połowy pełną. Podczas mojej przygody ze szkołą podstawową i pierwszą klasą gimnazjum uczęszczałem na doskonalenie pływania w Poznańskim Ośrodku Sportu i Rekreacji Chwiałka w Poznaniu, gdzie biegle uczestniczyłem w zawodach, w których największym moim osiągnięciem było zajęcie drugiego miejsca w zawodach pływaniem stylem kraul. 29 listopada 2018 r. brałem udział w Wielkim Teście Wiedzy o Hipolicie Cegielskim i Towarzystwie jego imienia w 150. Rocznicę śmierci Hipolita Cegielskiego i 20. Rocznicę powstania THC. Interesuję się dyscyplinami sportowymi, takimi jak piłka nożna, tenis i koszykówka. Z tej ostatniej dyscypliny byłem reprezentantem Gimnazjum im. Jana Kochanowskiego w Dopiewie i zdobyłem drugie miejsce w zawodach gminy Dopiewo. Mam duży zasób słownictwa oraz zwracam szczególną uwagę na ortografię i interpunkcję, przez co mam łatwość w formalnym formułowaniu zdań. Potrafię również biegle komunikować się w języku angielskim, ze względu na moją wczesną naukę oraz oglądanie materiałów wideo w tym języku.