Karol Marcinkowski
Urodził się 23 czerwca 1800 roku w Poznaniu, a zmarł 6 listopada 1846 w Dąbrówce Ludomskiej. Był polskim lekarzem, społecznikiem, filantropem. Do jego najbardziej znanych działań należy inicjatywa powołania Spółki Akcyjnej Bazar w 1838 roku czy też założenie Poznańskiego Towarzystwa Pomocy Naukowej w 1841 roku (stanął również na czele jego zarządu), którego zadaniem było pogłębianie polskiego dorobku naukowego i pomoc w edukacji ubogiej młodzieży.
Dezydery Chłapowski
Urodził się 23 maja 1788 roku w Turwi, a zmarł 27 marca 1879 roku. Był polskim generałem, działaczem gospodarczym, prekursorem pracy organicznej i nowoczesnego rolnictwa. Nowe metody uprawy roli - stosowanie płodozmianu, hodowla rasowego bydła i orka żelaznym pługiem - były znaczącymi zmianami, jakie wprowadził w swoim gospodarstwie. Chłapowski był współtwórcą planu uwłaszczenia chłopów w Wielkopolsce; przekazał im nawet część swojego majątku. Całokształtem swojej działalności kładł podstawy pracy organicznej, tym samym stawiając opór germanizacji. Wspierał przedsięwzięcia takie jak Bazar Poznański i Towarzystwo Pomocy Naukowej oraz towarzystwa kredytowe.
Karol Libelt
Urodził się 8 kwietnia 1807 roku w Poznaniu, a zmarł 9 czerwca 1875 roku w Brdowie. Był polskim filozofem mesjanistycznym, działaczem politycznym i społecznym oraz prezesem Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Działał w kilku organizacjach, m.in. w Towarzystwie Naukowej Pomocy (od 1841 roku). Od 1838 roku należał do komitetu współpracującego z Towarzystwem Demokratycznym Polskim (tzw. Komitet Libelta), zajmującego się przygotowaniami powstania w Wielkopolsce. Był wyznaczony na reprezentanta Poznania w przyszłym Rządzie Narodowym, w związku z tym opracował powstańczą proklamację, będącą później podstawą manifestu krakowskiego. Po 1850, kiedy to odziedziczył majątek w Czeszewie, ograniczył działalność polityczną, chociaż ponownie pełnił mandat poselski i kierował Kołem Polskim, wielokrotnie występując w sprawach polskich. Aktywność polityczną zastąpił pracą organiczną.