Wystawa stworzona przez uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Marii Skłodowskiej-Curie w Rzeszowie w ramach projektu "Patroni szkół".
Bohaterka wystawy: Maria Skłodowska-Curie
Chciałyśmy ją pokazać jako kobietę genialną, niezależną, odważną, skandalistkę, noblistkę, społeczniczkę i wyznawczynię symetrii. Miłośniczkę Nauki, ale również kobietę, która kochała przyrodę, rowery mężczyzn i kobiety...
W projekcie pracowały
Wystawę stworzyły uczennice Zespołu Szkół Ekonomicznych w Rzeszowie, im. Marii Skłodowskiej-Curie pod opieką p. Wioletty Warchoł.
Anna Kogutek - koordynator prac nad wirtualną wersją eduwystawy, odpowiedzialna za stronę graficzną a przy tym znawczyni życia miłosnego i wątków erotycznych w biografii Marii.
Angelika Kus – naczelny biograf, specjalizujący się we wczesnym etapie życiorysu Marii, okresie dzieciństwa, czasach nauki, relacjach rodzinnych a także pośmiertnych losach Noblistki.
Wiktoria Skupień - osoba od prac precyzyjnych i digitalizacyjnych, która zamieniła powstałą w Zespole Szkół Ekonomicznych z okazji 95-lecia szkoły wystawę Alfabet Marii w formę cyfrową oraz dopilnowała przygotowania bibliografii.
Gabriela Kamińska - jurnalistka poszukująca sensacji, opisująca drogę do sławy, działalność w organizacjach społecznych, dokonania pani Curie na froncie I wojny światowej oraz Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.
Karolina Misek - podróżniczka w czasie - śladami Marii Skłodowskiej-Curie - po Ameryce i frontach I wojny światowej.
Patrycja Rodzoń - poszukiwaczka informacji o życiu w Paryżu, stanie majątkowym państwa Curie, macierzyństwie, ulicach, pomnikach, szkołach poświęconych Marii Skłodowskiej-Curie.
Joanna Porada - przebijająca się przez fachowe informacje naukowe z dziedziny fizyki i chemii oraz opisująca działalność naukową, przebieg odkrycia radu i polonu oraz sensacyjną historię radowych dziewczyn.
Justyna Nachman - miłośniczka złotych myśli, cytatów, anegdot, w tym sensacyjnej historii radu i Instytutu Radowego w Polsce oraz posiadaczka wielu informacji o niezwykłych potomkach Marii Skłodowskiej-Curie.
Kornelia Majer - prezentująca fakty z zakresu Nagród Nobla oraz informacje o Muzeum Curie w Paryżu.
Gabriela Czado - tropicielka ciekawostek oraz recenzentka filmów i sztuk teatralnych poświęconych Marii Skłodowskiej-Curie.
Podziękowania
Poznawanie sylwetki patronki wystawy i naszej szkoły było pretekstem do odwiedzenia jedynego na świecie muzeum biograficznego - Muzeum Marii Skłodowskiej -Curie w Warszawie i niezwykłego spotkania ze znawczynią i miłośniczką postaci, pracownikiem muzeum p. Eweliną Wajs-Baryłą, której bardzo dziękujemy za mnóstwo cennych wskazówek i godziny inspirujący rozmów o Marii.
Niebiesko-miętowy
Owocem tej wizyty jest też kolorystyka naszej eduwystawy. Niebiesko-miętowy to kolor radu, magicznego pierwiastka, który nigdy nie stygnie i świeci w ciemności, gdy został odkryty przez Marię Skłodowską-Curie i jej męża świat widział w nim panaceum na wszystkie choroby, okrzyknięty został świętym Graalem. My, ten piękny kolor wykorzystujemy jako tło i dodatkowy komentarz do wystawy o Marii Skłodowskiej-Curie.