O wystawie

Wystawa stworzona przez uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Marii Skłodowskiej-Curie w Rzeszowie w ramach projektu "Patroni szkół".

Bohaterka wystawy: Maria Skłodowska-Curie 

Chciałyśmy ją pokazać jako kobietę genialną, niezależną, odważną, skandalistkę, noblistkę, społeczniczkę i wyznawczynię symetrii. Miłośniczkę Nauki, ale również kobietę, która kochała przyrodę, rowery mężczyzn i kobiety...  

Maria Skłodowska-Curie na tarasie Instytutu Radowego w Paryżu, 1923, autor nieznany, Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie

W projekcie pracowały 

Wystawę stworzyły uczennice Zespołu Szkół Ekonomicznych w Rzeszowie, im. Marii Skłodowskiej-Curie pod opieką p. Wioletty Warchoł. 

Anna Kogutek - koordynator prac nad wirtualną wersją eduwystawy, odpowiedzialna za stronę graficzną a przy tym znawczyni życia miłosnego i wątków erotycznych w biografii Marii.  

Angelika Kus – naczelny biograf, specjalizujący się we wczesnym etapie życiorysu Marii, okresie dzieciństwa, czasach nauki, relacjach rodzinnych a także pośmiertnych losach Noblistki. 

Wiktoria Skupień - osoba od prac precyzyjnych i digitalizacyjnych, która zamieniła powstałą w Zespole Szkół Ekonomicznych z okazji 95-lecia szkoły wystawę Alfabet Marii w formę cyfrową oraz dopilnowała przygotowania bibliografii.  

Gabriela Kamińska - jurnalistka poszukująca sensacji, opisująca drogę do sławy, działalność w organizacjach społecznych, dokonania pani Curie na froncie I wojny światowej oraz Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.  

Karolina Misek - podróżniczka w czasie - śladami Marii Skłodowskiej-Curie - po Ameryce i frontach I wojny światowej. 

Patrycja Rodzoń - poszukiwaczka informacji o życiu w Paryżu, stanie majątkowym państwa Curie, macierzyństwie, ulicach, pomnikach, szkołach poświęconych Marii Skłodowskiej-Curie. 

Joanna Porada - przebijająca się przez fachowe informacje naukowe z dziedziny fizyki i chemii oraz opisująca działalność naukową, przebieg odkrycia radu i polonu oraz sensacyjną historię radowych dziewczyn. 

Justyna Nachman - miłośniczka złotych myśli, cytatów, anegdot, w tym sensacyjnej historii radu i Instytutu Radowego w Polsce oraz posiadaczka wielu informacji o niezwykłych potomkach Marii Skłodowskiej-Curie. 

Kornelia Majer - prezentująca fakty z zakresu Nagród Nobla oraz informacje o Muzeum Curie w Paryżu. 

Gabriela Czado - tropicielka ciekawostek oraz recenzentka filmów i sztuk teatralnych poświęconych Marii Skłodowskiej-Curie. 

Podziękowania 

Poznawanie sylwetki patronki wystawy i naszej szkoły było pretekstem do odwiedzenia jedynego na świecie muzeum biograficznego - Muzeum Marii Skłodowskiej -Curie w Warszawie i niezwykłego spotkania ze znawczynią i miłośniczką postaci, pracownikiem muzeum p. Eweliną Wajs-Baryłą, której bardzo dziękujemy za mnóstwo cennych wskazówek i godziny inspirujący rozmów o Marii.  

Niebiesko-miętowy  

Owocem tej wizyty jest też kolorystyka naszej eduwystawy. Niebiesko-miętowy to kolor radu, magicznego pierwiastka, który nigdy nie stygnie i świeci w ciemności, gdy został odkryty przez Marię Skłodowską-Curie i jej męża świat widział w nim panaceum na wszystkie choroby, okrzyknięty został świętym Graalem. My, ten piękny kolor wykorzystujemy jako tło i dodatkowy komentarz do wystawy o Marii Skłodowskiej-Curie.  

 

Gabriela Czado, Gabriela Kamińska, Kornelia Majer, 2019, fot. Wiktoria Skupień
Anna Kogutek, Wiktoria Skupień, Patrycja Rodzoń, Angelika Kus, 2019, fot. Zuzanna Prokop
Joanna Porada, Justyna Nachman, Karolina Misek, 2019, fot. Wiktoria Skupień
Wioletta Warchoł, 2019, fot. Wiktoria Skupień