Przyjaźniła się z Einsteinem. W 1913 roku, już po śmierci męża, wybrała się z Einsteinem na wędrówki po Alpach. W latach 20. szwajcarski fizyk zaprosił Marię na wspólne żeglowanie po Jeziorze Genewskim. Albert Einstein był jedną z nielicznych osób, które w 1911 roku stanęły w obronie Marii na wieść o jej romansie z żonatym francuskim fizykiem Paulem Langevinem.
W 1916 roku Maria zrobiła prawo jazdy jako jedna z pierwszych kobiet w historii. Zrobiła to po to, by móc prowadzić samochód firmy Peugeot przewożący aparat rentgenowski.
Dziennik Marii Skłodowskiej-Curie, który zawiera wiele jej notatek naukowych i nie tylko jest dalej radioaktywny i będzie taki jeszcze przez około 1500 lat.
Biografia Marii Skłodowskiej-Curie jest lekturą obowiązkową w Japonii, a ona sama autorytetem. Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie to obowiązkowy punkt wycieczek Japończyków, stąd odwiedza je większa liczba Japończyków niż Polaków.
Maria wraz z mężem udała się w podróż poślubną na rowerach. Jako jedna z pierwszych kobiet na świecie odważała się wystawiać na krytykę opinii publicznej i jeździć na rowerze w skróconej sukience i bez kapelusza.
W 1889r. państwo Curie wspięli się na najwyższy szczyt polskich Tatr- Rysy.
Miała operacje na oczy i po jej wykonaniu ukrywała się w Polsce u siostry (duże napisy w laboratorium, aby studenci się nie mylili i im się utrwalało, jak tłumaczyła pani Curie.
W dzieciństwie miała psa Lanceta, narysowała jego portret.
Maria miała 3 córki, lecz druga z kolei umarła zaraz po narodzinach nie znamy jej imienia ani miejsca pochówku.
Na cześć Marii Skłodowskiej-Curie ogrodnicy wyhodowali różę i clematisa, i nazwali jej imieniem. Sama Maria najbardziej kochała białe róże.
Szkło uranowe – jego popularność wzrosła po odkryciu radu i jego świecących właściwości, początkowo do barwienia szkła używano nieoczyszczonej blendy smolistej i innych minerałów uranu, potem do jego barwienia wykorzystywano pozostałości po produkcji radu, który wykorzystywano w medycynie i do produkcji świecących zegarków. Jednak w wyniku zastosowania uranu w reaktorach jądrowych i bombach atomowych, ograniczono jego stosowanie w barwieniu szkła, pojawił się też dość powszechny lęk przed promieniowaniem.
Dzięki niej powstało około dwieście nowych lub udoskonalonych ośrodków radiologicznych na terenie działań armii francuskiej i belgijskiej.
Przekazała armii dwadzieścia wozów radiologicznych.
Podobno w czasie wojny Maria szyła żołnierzom skarpetki.
Muzeum Marii Skłodowskiej - Curie w Warszawie to jedyne na świecie muzeum biograficzne.
Najstarsza córka Marii i Piotra również otrzymała nagrodę Nobla.
Maria była wybitnie zdolna. Po skontrolowaniu przez profesora notatek, które tworzyła sama zauważył on, że były niezwykłe, bardzo staranne i bezbłędne, a jej zeszyt zakwalifikował jako obowiązkowy podręcznik.
Maria cechowała się precyzją naukową, nawet przy normalnych pracach w domu na przykład podczas gotowania składniki odmierzała je jak w laboratorium, największy problem miała ze "szczyptą soli’, ponieważ było to dla niej pojęcie zbyt niemierzalne.
Maria tylko w czasie związku z Paulem Langevinem, swoim żonatym studentem, z którym ukrywała romans, nosiła kolorowe (białe, jasne) suknie, poza tym zawsze ubierała się na czarno.
Naukowcy, którzy próbowali powtórzyć eksperyment Curie wytrzymali w laboratorium 2 godziny.