Akademia Pana Jana

Akademia Pana Jana to nieformalna grupa młodych, amatorskich plastyków tworzących w Gorzowie Wielkopolskim pod opieką Jana Korcza. Założona została w 1972 roku i w latach 70-tych przeżywała okres największego rozkwitu.

W skład Akademii Pana Jana m.in. wchodzili:

Andrzej Biały, Czesław Frątczak, Mirosław Maciążek, Jerzy Michalski, Jan Pastwa, Juliusz Piechocki, Marek Pilarski, Sergiusz Borysewicz, Krzysztof Czerko, Wiktor Czyżewski, Stanisław Fisher, Jerzy Klincewicz, Roman Piciński.

Członkowie Akademii Pana Jana

Artyści tworzyli przy Domu Kultury Kolejarz. Zajęcia miały głównie miejsce w plenerze, przez pewien okres także na terenie kina Capitol, by ostatecznie pozostać w pracowni Jana Korcza gdzie zadawał ćwiczenia rysunkowe. Jan Korcz prowadził swoją szkołę, nie biorąc pieniędzy za swoją pracę. Dzielił się wrażliwym spojrzeniem na świat i zawsze szczerą opinią. W jego wzorcach przeważała myśl kapistów i kolorystów, a także spadek po impresjonistach. Uczył patrzenia na świat, zatrzymania za pomocą pędzla padającego światła, układu cieni, wielokrotnie podejmując ten sam temat oraz kadrowania - stosując metodę z lusterkiem – stał tyłem do wybranego widoku z trzymanym przed sobą lusterkiem, na podstawie jego odbicia malował obrazy. Szkice tworzył kolorem. Sprzeciwiał się nadmiernym ambicjom rodziców. Priorytetem było dla niego „czucie” barwy i formy przez podopiecznych.

Debiutem grupy była wystawa w 1972 roku w Muzeum Państwowym w Gorzowie Wielkopolskim (obecnie Muzeum Lubuskie).