Życiorys

Maria Salomea Skłodowska-Curie  

Urodziła się w Warszawie 7 listopada 1867 roku, zmarła 4 lipca 1934 roku w Passy, od 1995 roku, wraz z mężem spoczywa w Paryskim Panteonie w dowód uznania zasług naukowych. 

W 1891 wyjechała do Paryża, aby na Sorbonie studiować fizykę i matematykę, potem na tej uczelni uzyskała doktorat, by z czasem stać się wykładowcą na tej uczelni. 

Dwukrotnie wyróżniona Nagrodą Nobla 

W 1903 - z fizyki, wraz z mężem Pierre’em Curie i z Henrim Becquerelem, za badania nad zjawiskiem promieniotwórczości. W 1911 – z chemii za odkrycie polonu i radu, wydzielenie czystego radu i badanie właściwości chemicznych pierwiastków promieniotwórczych. 

Kobieta, naukowiec, indywidualistka 

Uczona, pasjonatka nauki, kobieta, która kochała wiedzę, badania naukowe i nie mniej kochała ludzi, ceniła ludzkie życie, poważała mądrych, krytykowała głupotę. 

Ceniła tradycję, dbała o więzi rodzinne, spełniła się jako matka i żona. Z mężem Pierre’em Curie miała dwie córki: Èvę Curie i Irènę Joliot-Curie.  

Chociaż nie uważała się za feministkę, głosiła zasadę symetrii kobiet i mężczyzn, równość możliwości intelektualnych. Walczyła o prawo do szczęścia osobistego, wiedzy, kariery naukowej, a nawet jazdy na rowerze czy samodzielnego prowadzenia samochodu.

 

Maria z mężem w laboratorium, 1904, fot. autor nieznany, domena publiczna, źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Maria_Sk%C5%82odowska-Curie#/media/Plik:Pierre_and_Marie_Curie.jpg