- Po uzyskaniu licencjatów na Sorbonie Maria chcąc kontynuować pracę naukową, wróciła z Paryża do Polski. Chciała przygotować pracę doktorską na Uniwersytecie Jagiellońskim, jednak nie było to możliwe przez ciągłe ograniczanie dostępu kobiet do pracy naukowej. Powróciła do Paryża dzięki namowom Piotra i z powodu trudności w znalezieniu pracy.
- Publikowała w polskich czasopismach naukowych.
- Objęła w 1912 zdalne kierownictwo Pracowni Radiologicznej im. Mirosława Kernbauma na zaproszenie Towarzystwa Naukowego Warszawskiego.
- Wzięła udział w otwarciu Instytutu Radowego w Warszawie w 1932 roku i ofiarowała placówce 1g radu.
- W 1923 roku przeszła operację oczu - przyczyną choroby był prawdopodobnie rad i niewystarczające środki ostrożności przy pracy w laboratorium, mimo stosowania metalowych ekranów i odzieży ochronnej i leczenie w pensjonacie siostry,
- W 1911 do domu Dłuskich w Kościeliskach Maria przyjechała wraz ze swoimi córkami. Piękno Tatr pamiętała z roku 1899, kiedy przyjechała do Zakopanego i spacerowała po górach wraz ze swoim mężem Piotrem.
- Wakacyjny pobyt u siostry Heleny Skłodowskiej-Szalay w Warszawie w 1924r.
"Wracam jeszcze do bytności Marii w Warszawie w roku 1924. Mieszkała wtedy u mnie, na Smolnej. [...] Pewnego popołudnia urządzieliśmy z Marią zebranie dla profesorów uniwersytetu [...] W pewnej chwili, około szóstej godziny, rozległ się dzwonek telefonu. Biegnę i szłyszę:
- Pan Marszałek Piłsudski chce odwiedzić panią Skłodowską-Curie i zapytuje, czy jest w domu i czy może go przyjąć.
Zdrętwiałam. Marszałek nie lubił dużych zebrań, [...] Co to będzie, myślę, on gotów uciec, mam przecież przeszło siedemdziesiąt osób u siebie. [...] Marszałek wchodzi. [...] Podeszła Maria i wszystko się udało."