Potomkowie Curie
Maria Skłodowska-Curie urodziła trzy córki.
W 1897 w Paryżu na świecie przyszła Irène, a parę lat później urodziła się kolejna dziewczynka, która zmarła tuż po porodzie.
Noblistka wpadła w depresję, winą za śmierć córki obarczała warunki swojej ukochanej pracy.
Gdy zaszła w kolejną ciążę, Maria starała się oszczędzać i wyjechała na jakiś czas z miasta. Kto wie, może tylko dzięki temu Ève, młodsza od Irène o 7 lat córka noblistki, urodziła się w pełni zdrowa.
Irène Joliot-Curie
Poszła w ślady matki jako naukowiec.
Uznawana była za geniusza - jej prace doprowadziły do odkrycia neutronu, pozytonu (dodatniego elektronu), a także przeprowadziła reakcję rozszczepienia jądra atomowego.
W 1935 r. otrzymała (jako druga kobieta w historii zaraz po swojej matce) wraz z mężem Nagrodę Nobla z dziedziny chemii za odkrycie sztucznej promieniotwórczości.
W 1950 roku Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej przyznał jej i jej mężowi tytuły doktora honoris causa. Rok później do samo zrobił Uniwersytet Jagielloński.
Irène Joliot-Curie została także odznaczona francuskim Krzyżem Oficerskim Legii Honorowej.
Ève Curie Labouisse
Wykazywała zainteresowania artystyczne i literackie. Została utalentowana muzycznie - pięknie grała na pianinie.
W latach 20 ubiegłego wieku uznano ją za jedną z najpiękniejszych kobiet w Paryżu.
Po śmierci matki postanawia dać wyraz swojej miłości do niej i napisała jej biografię. „Madame Curie” została wydana w 1937 roku we Francji, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Hiszpanii, Stanach Zjednoczonych i innych krajach. W Polsce po raz pierwszy została opublikowana w 1938 r. Pod tytułem „Maria Curie”.
W 1937 roku prezydent RP Ignacy Mościcki w uznaniu jej zasługi dla rozsławienia imienia Polski odznaczył Krzyżem Oficerskim Polonia Restituta. A w 2006 roku Lech Kaczyński wręczył jej Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.
Ève Curie żyła 102 lata.
Hélène Langevin-Joliot
Córka Irène, zajmuje się fizyką jądrową. Jest przewodniczącą Unii Racjonalistycznej, założonej przez Paulę Langevina, który był dziadkiem jej męża, a także ukochanym oraz kochankiem jej babci.
Pierre Joliot
Młodszy brat Hélène, zasłużył się w zakresie biochemii. Jest profesorem honorowym Collège de France oraz stowarzyszeń Francuskiej Akademii Nauk. Został odznaczony Legią Honorową i Narodowym Orderem Zasługi.
Yves Langevin
Miłość do nauki odziedziczył także po swoich przodkach prawnuk Marii Skłodowskiej-Curie - Yves Langevin. Syn Hélène Langevin-Joliot jest wybitnym astrofizykiem-planetologiem. Specjalizuje się w rozwoju ewolucji powierzchni małych ciał Układu Słonecznego.
Na jego cześć nazwano planetoidę pasa głównego - (5290) Langevin.