Dni Sienkiewiczowskie

 O rozmachu przedsięwzięcia informuje program Dni Sienkiewiczowskich pod patronatem Wojewody Rzeszowskiego Towarzystwa im. H. Sienkiewicza i Muzeum H. Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej. W te majowe dni Sienkiewicz wziął we władanie Łańcut i przyległe włości. W barwnym pochodzie przemaszerował ulicami miasta w rytm orkiestry szałamaistek z II LO w Rzeszowie, pięćsetosobowy korowód postaci z dzieł Litwosa, za które to przebrały się delegacje wszystkich ponad 100 szkół im. Sienkiewicza – uczestników łańcuckiego święta. Na rynku zgromadzili się konsyliarze i personaci wielkie urzędy piastujący i niespożyte usługi naszemu krajowi oddający… młódź okrutnie w czytaniu ksiąg imć Henryka rozmiłowana, publika grodu wielce sławnego, a wszystkich ich afekt ku Sienkiewiczowi tu przywiódł. Piękną  soczystą polszczyzną bohaterów Trylogii przywitali przybyłych przebrani w stroje z epoki konferansjerzy, niezapomniani szkolni artyści Magdalena Sieklucka i Marek Grzybowki.

Karetą nadjechali wnuczka autora "W pustyni i w puszczy" Maria Sienkiewicz i jej brat Juliusz. Wojewoda rzeszowski, dr Kazimierz Surowiec (skądinąd polonista sienkiewiczolog), w samym wystąpieniem otworzył uroczystymi słowami: Sienkiewicz wita nas w ten dzień słoneczny poprzez postaci ze swoich powieści. Przybywa oto, by przypomnieć swoją zasadę służby Ojczyźnie, boć przecież wtedy, gdy tworzył, gdy pisał dla urodzonych w niewoli ‘okutych w powiciu, to chciał przypomnieć im, że pochodzą z narodu, który zawsze w chwilach wielkich i trudnych potrafił dowieźć, że dobro Rzeczypospolitej jest dobrem najwyższym.

FROM: Youtube

Przecięcie wstęgi

Na program inaugurujący uroczystości złożyły się wystąpienia m.in.: prezesa Towarzystwa im. Henryka Sienkiewicza, prof. dr. hab. Lecha Ludorowskiego (tak nam dobrze w Sienkiewiczowym  Łańcucie, że najchętniej byśmy tu pozostali…), Antoniego Cebulskiego, kustosza muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzeńskiej, który przekazał I LO pamiątkowy puchar Burmistrza Miasta Romana Surmacza. Odczytano też list Barbary Wachowicz skierowany do przyjaciół spod Sztandary autora trylogii. W którym popularna pisarka i propagatorka polskiej kultury zachęca młodzież do wierności tradycji ojczystej. W programie artystycznym znalazły się inscenizacje najbardziej znanych fragmentów Pana Wołodyjowskiego, Potopu i Ogniem i mieczem oraz nagrodzone prace autorów uczniów z całej Polski w wykonaniu artystów z I LO. Społeczność Sienkiewiczowska odśpiewała hymn Szkoły Hetman dusz naszych (Słowa prof. Władysława Kluz-Chłanda i prof. Magdalena Filipińska).

Insights

FROM: Youtube

Przywitanie Tomasza Mędrzaka, filmowego Stasia, z publicznością w Łańcucie podczas Dni Sienkiewiczowskich 1994.

FROM: Youtube

Juliusz Sienkiewicz

Juliusz Sienkiewicz -  wnuk Henryka opowiada w jaki sposób jego dziadek został pisarzem.

FROM: Youtube

Maria Sienkiewicz

Przemówienie Mari Sienkiewicz, wnuczki Henryka Sienkiewicza.

FROM: Youtube

Zabawa podczas Dni Sienkiewiczowskich w Julinie

FROM: Youtube