Rajd terenowy i gra historyczna

Dnia 21 września 2019 r. odbyły się Rajd terenowy i gra historyczna „Śladami Obrońców Kępy Oksywskiej wrzesień 1939”  w Gdyni Dębogórzu, miejscu historycznie związanym z ostatnimi dniami obrony Wybrzeża we wrześniu 1939 r. i naszym patronem – płk. Stanisławem Dąbkiem. Wiktoria Kositarz i Natalia Podbielska – uczestniczki projektu „Patroni naszych szkół” wraz z koleżanką, Pauliną Toporek i paniami – Joanną Dąbrowską-Samaszko i Izabelą Tokarską wyruszyły szlakiem obrońców Kępy Oksywskiej uzbrojone w mapę i listę zadań do wykonania. Nasza grupa poradziła sobie nadzwyczaj dobrze i zdobyła I miejsce wśród wszystkich uczestników wydarzenia, nagrody oraz pamiątkowy medal z podobizną płk. Stanisława Dąbka wybity specjalnie na tę okoliczność przez Instytut Pamięci Narodowej oddział w Gdańsku.
Jako uczestnicy mieliśmy także okazję obejrzeć rekonstrukcje obrony Wybrzeża i walk pomiędzy polskimi i niemieckimi oddziałami oraz zjeść żołnierską grochówkę.
Niesamowite było wczuć się w klimat tamtych czasów i stąpać po ziemi na której osiemdziesiąt lat temu toczyły się historyczne walki.

Fot. Wiktoria Kositarz, Joanna Dąbrowska-Samaszko