Marzenia Marii i pomoc panny Meloney
W maju 1920 roku, Maria udzieliła wywiadu dziennikarce William Brown Meloney. Panna William zapytała Panią Skłodowską o jej największe pragnienie, na co Maria odparła, że chce posiadać gram radu na użytek dalszych badań, jednak nie stać jej na to. Dziennikarka postanowiła więc poprosić 10 miliarderek amerykańskich o pomoc w zebraniu 100 tysięcy dolarów. Ten plan nie powiódł się, ponieważ tylko 3 z nich zgodziły się wziąć udział w projekcie. Wówczas Panna William postanowiła zorganizować zbiórkę pieniędzy, która w niecały rok zaowocowała zebraniem pełnej kwoty. Po zgromadzeniu pieniędzy Maria otrzymała list z tą wiadomością. Początkowo niechętnie, jednak w końcu zgodziła się przyjąć pieniądze i przyjechać do Ameryki. Rząd Francuski na wieść o wyjeździe, pragnie uhonorować ją rozmaitymi nagrodami, w tym Legią Honorową, Skłodowska odmawia.
Przywitanie Ameryki i odebranie radu
W Ameryce przywitał ją tłum ludzi. Pospiesznie szyto dla niej togę, ponieważ była ona konieczna przy odbiorze różnych odznaczeń i medali. Prezydent Warren Harding wręczył Marii gram radu, zawieszając na jej szyi złoty kluczyk do szkatułki, w której znajdował się rad. Maria zauważyła w akcie darowizny, że rad jest jej prywatnie przekazany, lecz ona chciała, aby służył jej tylko do badań. Nie chciała, aby rad był własnością jej rodziny a laboratorium, ponieważ sądziła, że rad nie należy do niej a do całej ludzkości, ponieważ jest pierwiastkiem.W chwili otrzymania doktoratu na uniwersytecie w Pittsburgu miała na sobie togę, jednak bez biretu.
Zmiana stanu zdrowia
Na drugi dzień jej stan zdrowia ulega pogorszeniu, dlatego zmuszona była przerwać odwiedziny w Stanach. Z tego powodu córki Marii odbierały za nią kolejne dyplomy oraz słuchały długich mów. Skłodowska mimo swojego stanu zdrowia, odbiera jeszcze miano honorowego członka uniwersytetu w Chicago. 28 maja w Nowym Jorku otrzymuje doktorat honoris causa. Stan zdrowia Marii pogorszył się 17 czerwca, Noblistka 28 czerwca opuszcza Stany Zjednoczone
Plan podróży po Stanach Zjednoczonych
Nowy Jork Springfield w stanie Massachusetts
Waszyngton Mt. Vernon w stanie Wirginia
Filadelfia w stanie Pensylwania
Pittsburgh w stanie Pensylwania
Nowy Jork Dayton w stanie Ohio
Chicago w stanie Illinois
Los Angeles w stanie Kalifornia
Pasadena w stanie Kalifornia
Wodospad Niagara w stanie Nowy Jork
Boston w stanie Massachusetts
New Haven w stanie Connecticut Nowy Jork
Drugi raz w USA
Maria Curie została zaproszona jeszcze raz przez pannę Meloney do Stanów Zjednoczonych w 1929. Za pieniądze, które uzbierała kupiła gram radu dla Instytutu Radowego w Warszawie (aktualnie nazywa się Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie). Razem ze swoją siostrą otwarły szpital w 1932 roku.