Życie codzienne

Mieszkania

W 1891r. Maria wyjechała do Paryża, po przyjeździe zamieszkała pod adresem Rue d’Allemange 92 (obecnie Avenue Jean Jaurès) z siostrą Bronisławą i jej mężem Kazimierzem Dłuskim. We Francji oddała się nauce, spędzała dużo czasu na uczelni oraz w bibliotece. Wiedziała, że aby spełnić swoje marzenie musi ciężko pracować.  

W okresie studiów Marii, Dłuscy i Skłodowska utrzymywali bliski kontakt z Polakami mieszkającymi w Paryżu. Przyjaźnili się z początkującym wówczas pianistą, późniejszym wirtuozem i premierem Rzeczypospolitej Polskiej – Ignacym Janem Paderewskim. Maria uczestniczyła w jego pierwszych paryskich koncertach, brała także udział w polskich przedstawieniach patriotycznych. 
 

Następnym jej adresem był Rue Flatters 3 w Dzielnicy Łacińskiej. Zamieszkała w małym pokoiku na ostatnim piętrze, gdzie zazwyczaj w Paryżu mieszkała służba. Codziennie dawała lekcje po 7-8 godzin, a później sama siadała nad książkami. Ze swojego życia wykreśliła rozrywkę i zebrania w gronie znajomych. Nie przywiązywała dużej wagi do spraw materialnych nawet takich jak jedzenie.  

Maria i Bronisława Skłodowskie, około 1886, licencja PD, Wikimedia Commons.

Szybki powrót

Maria po ukończeniu studiów na Sorbonie wróciła do ojczyzny, ponieważ chciała kontynuować pracę naukową w kraju. Początkowo starała się o posadę na Uniwersytecie Jagiellońskim, ale nie było jeszcze w tym czasie mowy o doktoratach dla kobiet. Skłodowska nie mogła znaleźć pracy, za namową Piotra wróciła do Paryża i tym razem wynajęła mieszkanie przy Rue de Chateaudun 39. W lipcu 1895 roku poślubiła Piotra i razem zamieszkali przy Rue de la Glaciére 24. Pracowała jako nauczycielka, na co dzień również wypełniała obowiązki żony, a z czasem i matki. Kiedy Maria zdecydowała się na zrobienie doktoratu wtedy wraz z mężem zamieszkała w domku przy Boulevard Kellermannn 106. 

Irena i Ewa Curie, 1908,autor nieznany, Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, źródło:http://piekniejszastronanauki.pl/category/irena-joliot-curie/

Laboratorium w szopie

Wraz z mężem prowadzili badania w drewnianej szopie, która stała na podwórku Szkoły Fizycznej, wcześniej była używana jako prosektorium. 
“Uniwersytet łaskawie udostępnił nam na laboratorium parterowy budyneczek - właściwie szopę, wcześniej służącą za prosektorium - przy 42 Rue Lhomond. Wyposażona była w stoły z jodłowego drewna i niewiele, poza tym […]. Dach, szklany, podczas deszczu przeciekał, latem gorąco było tam jak w szklarni, zimą od mrozu drętwiały nam ręce.” 

 Maria Skłodowska- Curie w laboratorium, 1913 r., zbiory fot. Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie.

Precyzja również w kuchni

Maria cechowała się precyzją naukową, nawet przy normalnych pracach w domu na przykład podczas gotowania składniki odmierzała jak w laboratorium, największy problem miała ze ‘szczyptą soli’, ponieważ było to dla niej pojęcie zbyt niemierzalne. 

Maria Skłodowska-Curie w laboratorium, autor nienany,  fot. własna, ekspozycji Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie W Warszawie

Samotność

Po śmierci męża rada naukowa Sorbony zdecydowała się na przekazanie jej katedry po Piotrze. Rozpoczęła regularne wykłady dla studentów, ale nie odpuściła badań nad promieniotwórczością. Rzuciła się w wir pracy. W książce Ewy Curie znajdują się urywki z pamiętnika Marii, w którym napisała m.in: “Pracuję w laboratorium całymi dniami. To wszystko, co mogę zrobić. Tu czuję się lepiej niż w jakimkolwiek innym miejscu. Nie widzę już niczego, co mogłoby mi dać radość osobistą z wyjątkiem, być może pracy naukowej […]” 
Brała także czynny udział w konferencjach i spotkaniach międzynarodowych. Maria pomimo tego, że dwukrotnie zdobyła Nagrodę Nobla nie wywyższała się przez to w towarzystwie. 

Wraz z nagrodą Nobla pojawiło się ogromne zainteresowanie dziennikarzy, męczyło ono małżonków Curie, a Marię szczególnie denerwowały pytania o życie osobiste i brak zainteresowania dziennikarzy samą istotą badań naukowych oraz ich ignorancja. 

Po ucichnięciu skandalu z Langevinem Skłodowska przeprowadziła się ponownie do Paryża do apartamentu na trzecim piętrze kamienicy przy Quai de Béthune 36 na Île Saint-Louis. 

Podczas I wojny światowej Skłodowska dołączyła do uczonych uczestniczących w działaniach wojennych, skupiała się na pomaganiu rannym, głównie za pomocą rentgena, który pomagał znaleźć w ciele odłamki bądź pocisk, aby później móc go usunąć. 1914 roku w październiku została dyrektorką techniczną radiologii. Dzięki temu wyróżnieniu organizowała służbę radiologiczną pomocniczą dla wojskowej służby zdrowia. W 1916r. założyła szkołę dla pielęgniarek. 

W 1922r. Skłodowska dołączyła do Międzynarodowej Komisji Współpracy Intelektualnej. Działania Marii skupiły się głównie na pozyskaniu środków na stypendia dla badaczy. 

Przyroda

Maria nie tylko kochała naukę, ale również ogród, w którym uprawiała ulubione białe róże. Mimo że posiadała prawo jazdy to wolała rower, którym na co dzień się przemieszczała. 

Irena i Ewa Curie, 1908, Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.
Maria Skłodowska-Curie w laboratorium, autor nienany,  fot. własna, ekspozycji Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie W Warszawie
Maria Skłodowska- Curie w laboratorium, 1913 r., zbiory fot. Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie.
Piotr i Maria Curie w laboratorium, domena publiczna, 1904, Wikipedia